Impregnat hydrofobowy

Impregnat hydrofobowy

Impregnat hydrofobowy, najczęściej do odzieży, obuwia, kurtek, ale też szkła/okien, elewacji, ścian. Jak działają i czym są impregnaty hydrofobowe dostępne na polskim rynku.

Impregnat hydrofobowy

Impregnat hydrofobowy – czym właściwie jest? W największym skrócie, impregnat hydrofobowy to preparat chemiczny, który po naniesieniu na daną powierzchnię nadaje jej właściwości hydrofobowych. Owe właściwości hydrofobowe, to zdolność danej powierzchni (pokrytej w naszym przypadku preparatem hydrofobowym) do odpychania cząsteczek wody.

Jak nanieść nano impregnat?

Jak zaimpregnować materiał impregnatem hydrofobowym? Odpowiedź na to pytanie za każdym razem znajdziemy na etykiecie, bądź w instrukcji preparatu, który kupiliśmy. W tym przypadku zalecamy dokładne czytanie i stosowanie się do wszystkich, ale to wszystkich zaleceń. Pominięcie któregoś punku instrukcji może poskutkować nie tylko zmarnowaniem preparatu hydrofobowego, ale też powierzchni, którą pierwotnie chcieliśmy zabezpieczyć. Tak –  możemy nawet uszkodzić, czy zniszczyć daną powierzchnię, tudzież sprawić, że po „impregnacji” będzie sprawowała się dużo gorzej niż przed impregnacją. Dobrym przykładem są tu szyby i ubrania. Nie dość, że mogą nabrać niechcianych refleksów czy przebarwień, to w przypadku nieprawidłowego, nierównomiernego pokrycia impregnatem, płyny będą spływały po nich np. nierównomiernie.

 


 

Rodzaje impregnatów hydrofobowych:

 

Impregnat hydrofobowy do ubrań

–  zabezpieczający odzież przed opadami deszczu i śniegu. Po jego zastosowaniu krople deszczu powinny spływać po ubraniu jak po przysłowiowej kaczce, uniemożliwiając wodzie przesiąkanie w strukturę materiału a więc i zamoczenie odzieży.

Impregnat hydrofobowy do obuwia

–  szeroko dostępne w sklepach z obuwiem, a także w marketach z odzieżą sportową, czy do noszenia w trudnych warunkach atmosferycznych (np. w górach). Najczęściej w aerozolu.

Impregnat hydrofobowy do kurtek 

–  podobnie jak preparat do obuwia, także impregnaty do kurtek, najczęściej spotkamy w wielkich marketach z odzieżą i sprzętem sportowym. Jeśli materiał, z którego uszyto kurtkę nie został fabrycznie zaimpregnowany środkiem hydrofobowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to samodzielnie (najlepiej zaraz) po zakupie.

Impregnat hydrofobowy do ścian i elewacji 

–  zabezpiecza fasadę, ściany budynku przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, wilgoci, śniegu i deszczu. Bardzo przydatny w przypadku budynków usadowionych tuż obok chodników czy ulic. Wówczas chroni także przez zabrudzeniami z kałuż. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. „Powłoka hydrofobowa do elewacji” >>>

Impregnat hydrofobowy do szkła, okien 

– przydatny zarówno do zastosowań w łazience, jak i do szyb okiennych w domu, mieszkaniu. Z powodzeniem stosowany do kabin prysznicowych  oraz okien >>>