Hydrofobizacja szyb

hydrofobizacja szybHydrofobizacja szyb kojarzona jest w praktyce z jednym zastosowaniem. „Niewidzialna wycieraczka”, bo o tym mowa, to produkt, a w zasadzie usługa, której celem jest pokrycie przedniej szyby samochodu cienką warstwa powłoki hydrofobowej. Celem tego „zabiegu” jest nadanie szybie właściwości hydrofobowych. 

Hydrofobizacja szyb 

Niewidzialna wycieraczka, to pewnego rodzaju skrót myślowy, „metafora” opisująca działanie szyby pokrytej nano powłoką. Polega to na  tym,  że podczas deszczu, czy opadów śniegu, woda ześlizguje się z szyby samochodowej pod wpływem wiatru, powietrza oddziałującego ze zwiększoną siłą na pędzący samochód.

Niewidzialna wycieraczka – czy to działa?

Działanie niewdzianej wycieraczki – nano powłoki (lub jeszcze inaczej – powłoki hydrofobowej), jest uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze jakości samego preparatu, a dokładniej jego właściwości hydrofobowych. Jak pisaliśmy, porównanie poszczególnych preparatów hydrofobowych dostępnych na rynku, byłoby możliwe, gdyby wszyscy producenci zgodzili się na porównanie ich produktów wg jednego, tego samego kryterium jak wg nas mógłby być tzw.kąt zwilżania >>>.

Nie mając możliwości miarodajnego, obiektywnego porównania wg jednego ustalonego kryterium jesteśmy zdani na subiektywne oceny użytkowników niewidzialnych wycieraczek różnych producentów. Problem w tym, że klienci, którzy nabyli produkt o słabej jakości lub o krótkotrwałym działaniu, przenoszą swoje opinie na całą kategorię produktów, w tym takie, które charakteryzują się wysoką jakością i długim czasem użytkowania.

Efekt niewidzialnej wycieraczki

Warto zauważyć, że efekt niewidzialnej wycieraczki najbardziej zauważalny jest w trakcie jazdy w deszczu, z prędkością powyżej 50 km/h. Wówczas opływające samochód powietrze i wiatr zgarniają z powierzchni szyby cząsteczki i krople wody.

Hydrofobizacja szyb – cena 

Zacznijmy od tego, że na runku dostępne są dwa rozwiązania:

Samodzielna hydrofizacja szyb

Czyli przy użyciu preparatu zakupionego na własną rękę, wykonywana zazwyczaj zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Ceny produktów zaczynają się od kilkunastu złotych.

Nakładanie niewidzialnej wycieraczki  w warsztacie

Tu cena jest oczywiście wyższa jednak w parze z nią idzie z reguły jakość. Warsztat oferujący niewidzialną wycieraczkę wyposażony jest zawsze w narzędzia ułatwiające, przyspieszające jej aplikację. W tym przypadku ceny są zróżnicowane bowiem usługa taka w warsztacie funkcjonuje albo „samodzielnie”, albo jako część większego pakietu.