Powłoki hydrofobowe na szklanych biurowcach – czy warto zainwestować?

Powłoki hydrofobowe na szklanych biurowcachPowłoki hydrofobowe na szklanych biurowcach, choć w pierwszej chwili kojarzą się ze znacznymi wydatkami, mogą w przyszłości zaoszczędzić wiele kłopotów i środków finansowych zarządcy budynku.

Powłoki hydrofobowe na szklanych biurowcach — czy to się opłaca?

Wszyscy mieszkańcy większych miast znają to uczucie gdy idąc ulicą widzą ludzi podczepionych na linach alpinistycznych zwisających z dachu wielkiego biurowca i myjących jego okna z zewnątrz. Co wówczas myślimy? Przeważnie “ja nie zrobiłbym tego za żadne pieniądze”. A pieniądze kosztuje to duże, dlatego warto rozważyć już na etapie projektowania, zaimpregnowanie szyb powłoką hydrofobową. Choć koszt pokrycia jednego metra kwadratowego wynosi od kilku do ponad stu złotych, to inwestycja taka może się zwrócić już w pierwszym roku po oddaniu budynku do użytku.

Chcesz zabezpieczyć okna biurowca powłoką hydrofobową? Potrzebne będzie wiele litrów nano powłoki. Napisz, jaką powierzchnię mają okna biurowca. Obliczymy i wycenimy zapotrzebowanie. <<

< Kliknij tu >>>

 

Na rynku można nabyć szkło „zahartowane” w ten sposób, przed brudem już w fabryce, na etapie produkcji. Oczywiście koszt zakupu jest wyższy, więc warto też sprawdzić czy jest uzasadniony. Jak to zrobić?

Dopytać producenta o:

  • najwyższą i najniższą temperaturę w jakiej nanopowłoka zachowuje swoje właściwości
  • temperatury przy, których powłoka hydrofobowa zaczyna zanikać na powierzchni szyby (wraz z jej zakładanymi właściwościami)
  • kąt zwilżenia – im wyższy, tym rzadziej będziemy inwestowali w alpinistów myjących budynek od zewnątrz
  • to jak nałożona fabrycznie powłoka zachowuje się w zetknięciu ze środkami czystości, których będziemy używać do okresowego mycia szyb budynku
  • to na ile lat (miesięcy) producent gwarantuje użyteczność powłoki (zachowanie przez nią określonych w ofercie właściwości)

Jak oszacować koszt nałożenia powłoki hydrofobowej na okna „szklanego biurowca”?

 Bez kategorii, PoliticsPowłoki hydrofobowe na szklanych biurowcachZnając odpowiedzi na powyższe pytania, a także mając wiedzę na temat cen mycia szyb z zewnątrz przez wyspecjalizowane firmy, a także o częstotliwości tego zabiegu w danym punkcie miasta, jesteśmy w stanie porównać i ocenić czy zainwestowanie w droższą szybę zabezpieczoną nanopowłoką hydrofobową jest bardziej opłacalne niż częstsze wynajmowanie specjalistów od mycia szyb.

Innym sposobem jest policzenie, czy opłaca się samodzielnie zakupić odpowiedni preparat hydrofobowy i opłacić specjalistów, którzy na wysokości zaimpregnują nim szyby w zarządzanym przez nas budynku.

Jest też rozwiązanie “na pół gwizdka” – zabezpieczenie powłoką hydrofobową witryn na parterze budynku – te są najczęściej narażone na dwa czynniki – zabrudzenie z kałuż oraz na dociekliwe spojrzenia przechodniów…