Impregnat do butów

impregnat do butówImpregnat do butów, to produkt, w który coraz częściej inwestują zarówno osoby zajmujące się sportem, trekkingiem, wędrowaniem po górach, ale też mamy zatroskane o obuwie swoich pociech.

Impregnat do butów – do jakich butów?

Jeśli chodzi o materiał użyty do wyprodukowania butów, to zarówno buty skórzane, jak i te z materiałów syntetycznych nadają się do zaimpregnowania powłoką hydrofobową – nano powłoką. Dlatego na rynku dostępne są impregnaty, których można używać do butów turystycznych, trekkingowych, do biegania itd. czy zamszowych.


Przeczytaj także: Impregnat do odzieży – powłoka hydrofobowa do ubrań


Impregnat do butów. Po co to komu?

Impregnaty do butów najczęściej występują w postaci aerozolu, lub butelki wypełnionej płynem o właściwościach hydrofobowych ze spryskiwaczem do łatwego aplikowania. Z założenia nano powłoka, którą pokryte są buty powinna chronić je przed wodą z deszczu, kałuż, błotem i ogólnie rzecz biorąc wilgocią. Tym co jak magnes przyciąga coraz większe rzesze użytkowników, są filmy, na których prezentowane są właściwości hydrofobowe obuwia. Przedstawiają one najczęściej obuwie zanurzane w brudnej wodzie, które po wyciągnięciu z niej nadal jest czyste. Dotyczy to butów zarówno z materiałów, jak i zamszu. Rzeczywiście działa to „jak na filmach”, choć jest pewien poziom krytycznym, po którym buty nasiąkają jednak wodą i tracą swoje właściwości hydrofobowe.

Jak impregnować buty nano impregnatem hydrofobowym

Buty, które chcemy zaimpregnować, przede wszystkim muszą być nieskazitelnie czyste. Inaczej cząsteczki nano preparatu nie będą do nic dobrze przylegały. Aby zapewnić im czystość należy je oczywiście starannie wyczyścić, a nawet wyprać. Co ważne, musimy też pamiętać, że po wymyciu „na mokro” buty muszą być całkowicie wysuszone. Nie możemy dopuścić do tego by pozostała na nich wilgoć, gdyż obuwie należy impregnować na sucho. Dla pewności odczekajmy więc do 24 godzin zanim zaczniemy nakładać powłokę hydrofobową.

Gdzie kupić impregnat do butów?

Impregnaty hydrofobowe możemy bez problemu nabyć poprzez internet. Coraz częściej spotkamy je też w sklepach z obuwiem, czy sklepach sportowych.