Okulary potrafią zaparować nawet bez maseczki na twarzy. Jednak prawdziwą zmorą okularników odkąd wszedł obowiązek zakładania maseczek w miejscach publicznych, stała się para wodna na szkłach okularów. Irytuje i powoduje wyraźny (a może niewyraźny) dyskomfort. Jednak jest na to sposób. Płyn przeciw parowaniu okularów – powłoka hydrofobowa zapobiegająca skraplaniu się pary wodnej na okularach.
Problem zaparowanych okularów i rozwiązanie – płyn przeciw parowaniu okularów
Część osób noszących okulary znało preparaty hydrofobowe na długo wcześniej, niż ludzkość zaczął nękać Covid 19, a obywatele praktycznie wszystkich krajów na świecie zmuszeni zostali do zakładania na twarz niekomfortowych maseczek. Dla wiele osób problem jest podwójny – szczególnie dla tych, którzy, by wyraźnie widzieć, potrzebuj okularów. Ogrzane i wydychane powietrze ulatuje w górę i osadza się tam, gdzie kończy się maseczka – często na szkłach okularów, utrudniając życie osobom z wadami wzroku. Rozwiązanie to płyn przeciw parowaniu okularów
Powłoka hydrofobowa, czyli płyn zapobiegający dyskomfortowi
Co to jest powłoka hydrofobowa, pisaliśmy już wcześniej. Coraz częściej trafiają na tę stronę osoby chcące pozbyć się problemu parujących szkieł w okularach. Choć hydrofobowość to pojęcie znane nadal niewielkiej liczbie populacji, to filmy krążące w sieci, pokazujące niesamowite działanie preparatów hydrofobowych robią dla tej sprawy bardzo wiele.
Płyn hydrofobowy do okularów
Jeśli nosimy się z zamiarem wypróbowania płynu hydrofobowego, który miałby zabezpieczyć szkła w naszych okularach przed parowaniem, musimy mieć wiedzę i świadomość o tym, z czego zbudowane są konkretnie nasze okulary, a właściwie czym powleczone są ich soczewki. Dlaczego? Gdyż preparaty hydrofobowe niekiedy produkowane są na bazie alkoholu, który teoretycznie mógłby uszkodzić warstwy, jakimi wzbogacono soczewki naszych okularów. Zanim kupisz płyn do okularów przeciw parowaniu, sprawdź go także pod tym względem. Czy nie zmyje dedykowanych warstw z szoczewek Twoich okularów.