Powłoki super hydrofobowe chroniące przed wodą i lodem

Dr Jacek Marczak opracowuje wraz z zespołem powłoki super hydrofobowe o szczególnych właściwościach. Jeśli uda się wdrożyć pomysł kierownika Laboratorium Materiałów Polimerowych z Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii we Wrocławiu, to użyteczna rewolucja dotknie wielu dziedzin życia, przełoży się tym samym na wiele zastosowań przemysłowych, a także branże i dziedziny, dla których potencjalne wdrożenia nowej super nano powłoki oznaczają ogromne oszczędności. Taki wynalazek to wręcz żyła złota.

Powłoki super hydrofobowe – niespotykana dotąd ochrona przed wodą i lodem

Jak wiemy powłoki hydrofobowe to powierzchnie o właściwościach hydrofobowych – tzn. zdolnościach odpychania cząsteczek wody. Biorąc pod uwagę skalę takich właściwości, parametrem, z którego pomocą można je mierzyć i porównywać pomiędzy sobą jest tzw. kąt zwilżania. Nowe superhydrofobowe powłoki, będące przedmiotem zainteresowania i badań doktora Marczaka mogłyby być w przyszłości zastosowane na potrzeby antyoblodzeniowych systemów w samolotach.

Zastosowania powłok super hydrofobowych z Polski

Dokładniej chodzi tu o systemy, które nie wymagają zużywania energii – czyli takie jak stosowane są obecnie w samolotach. Kolejnym ważnym i wręcz masowym zastosowaniem mogłoby być ich wykorzystanie na skrzydłach wiatraków, ale także na mostach czy powierzchni kominów.
Trwają skomplikowane testy nowego rozwiązania. Trzymamy kciuki za ich pomyślność. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, to rewolucyjne rozwiązanie ma potenjał, by być stosowane na całym świecie.