Powłoka hydrofobowa

powłoka hydrofobowaPowłoka hydrofobowa – czym jest, gdzie można ją kupić. Czym są powłoki hydrofobowe i czym się od siebie różnią. Temat staje się coraz bardziej popularny im częściej w opisach różnych produktów pojawiają się właśnie określenia „powłoka hydrofobowa”, „pokryty powłoką hydrofobową”, czy „powierzchnia zabezpieczona hydrofobowo” itp. Odpowiadamy na pytanie – co to jest powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa

Skoro Hydrofobowość to „skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody” (za Wikipedia), to możemy przyjąć, że powłoka hydrofobowa to coś, co tę skłonność powierzchniom, przedmiotom zapewnia. W praktyce sformułowanie „powłoka hydrofobowa” zostało zaadaptowane przez producentów i sprzedawców preparatów hydrofobowych na potrzeby opisów ich produktów, a także reklam (a właściwie głównie reklam).

Potrzebujesz powłok hydrofobowych, by wyróżnić swój produkt lub usługi na tle konkurencji? Zapytaj o ofertę TU >>>

Część producentów używa sformułowania „powłoka hydrofobowa” zamiennie z pojęciem „nanopowłoka” (pisane także rozdzielnie tj. „nano powłoka”). Jednak ten zabieg nie zawsze jest uprawniony, bowiem sugeruje, że tego typu „powłoka hydrofobowa – nano powłoka” przeznaczona do konsumenckiego stosowania, po nałożeniu na powierzchnię ma grubość nie przekraczającą 1 nanometra. A to byłoby w praktyce szalenie trudne do osiągnięcia z dwóch powodów. Po pierwsze 1 nm (Nanometr) to jedna miliardowa metra, czyli jedna milionowa milimetra. To bardzo mało prawda?  Po drugie, jak właściwe sprawdzić – nie mając do dyspozycji warunków laboratoryjnych   że zakupiona przez nas „nano powłoka hydrofobowa” będzie miała po nałożeniu szmatką, czy „spray’em” maksymalnie 1 nm grubości?

Najlepsza powłoka hydrofobowa

Najlepsza powłoka hydrofobowa to w praktyce raczej slogan z dziedziny marketingu. Odkąd internet zalały filmiki prezentujące cudowne działanie powłok hydrofobowych, rozmaici producenci dążą do tego, żeby to ich produkt był określany tym mianem. Tylko kto i jak, miałby ten tytuł przyznawać? Teoretycznie jest jednak możliwość zaplanowania badania, w którym oceniono by w ten sam sposób parametry i działania różnych powłok hydrofobowych dostępnych na rynku konsumenckim. Czy takiego badania się doczekamy? Tego nie wiemy.

nanometr

Jednak parametrem, który można byłoby w takim obiektywnym badaniu powłok hydrofobowych sprzedawanych na rynku zmierzyć jest tzw. kąt zwilżania. Im większy, tym bardziej powłoka jest „hydrofobowa”. Jednak można przypuszczać, że tego typu badanie i porównanie wielu producentom byłoby po prostu nie na rękę.

Czym różnią się od siebie powłoki hydrofobowe różnych producentów?

Więc czym właściwie różnią się od siebie powłoki hydrofobowe różnych producentów? Najczęściej nazwą, choć większość z nich ma pewien element wspólny. Mianowicie w nazwach i opisach pojawia się któreś z następujących sformułowań: powłoka hydrofobowa, nanopowłoka, nano powłoka, nano-powłoka i ich najróżniejsze kombinacje (także ze słowami typu „super” itp).

Natomiast jest jeden parametr, który można byłoby wykorzystać do obiektywnego porównania produktów hydrofobowych poszczególnych producentów – i oczywiście jest to wspomniany wcześniej kąt zwilżania, o którym pisaliśmy szerzej w innym wpisie. O kącie zwilżania przeczytacie tu >>> (kliknij)

Gdzie można kupić powłokę hydrofobową?

Na to pytanie konsumenci, potencjalni klienci „odpowiadają” w najbardziej znany z dostępnych sposobów – wpisując w google frazy związane z powłoką hydrofobową. Wpisz w google np.  „powłoka hydrofobowa”, „powłoki hydrofobowe”, „nano powłoki” itp.  Przekonasz się osobiście gdzie skieruje Cię Google i ile reklam od razu zobaczysz.

Najczęstsze zastosowania dla powłoki hydrofobowej

A do czego można zastosować powłoki hydrofobowe? W zastosowaniu konsumenckim przoduje tzw. „niewidzialna wycieraczka„, czyli preparaty, które nakłada się na szyby aut, by szybciej spływał po nich deszcz i śnieg. Powłoki hydrofobowe stosuje się też z powodzeniem w przemyśle i branży motoryzacyjnej np. do zabezpieczania karoserii i szyb. Popularne jest również używanie ich do zabezpieczania ekranów smartfonów i tabletów, ceramiki i szkła, drewna itp.

Pomocne może okazać się też zastosowanie powłok hydrofobowych do różnych przeszklonych dachów, zdaszeń, np. zadaszeń basenowych >>>. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed opadami, wodą i różnymi zanieczyszczeniami, więc stosowanie powłoki hydrofobowej jest tu jak najbardziej wskazane i pomocne. 

Dla szczególnie zainteresowanych polecamy dział na naszym portalu, w którym zebraliśmy wszystkie zastosowania powłok hydrofobowych – przejdź tutaj >>> (kliknij)