Impregnat do odzieży – powłoka hydrofobowa do ubrań

impregnat do odzieży

Impregnat do odzieży nadaje naszym ubraniom właściwości hydrofobowych. Dzięki nim odzież „odpycha wodę” przez co ubrania są – a raczej powinny być – odporne na wilgoć, deszcz, czy śnieg, a także na zabrudzenia. Impregnaty hydrofobowe coraz częściej nabyć można w sklepach z odzieżą turystyczną, górską, trekkingową i sportową.

Czy warto kupić impregnat hydrofobowy do odzieży?

Jeśli impregnat do odzieży jest sprawdzony, to warto. Ceny impregnatów do odzieży są różne, tak jak ich jakość i właściwości. Dobre impregnaty odpychają cząsteczki wody i brudu. Oczywiście przy dużym stopniu wilgotności i długim oddziaływaniu wody np. podczas deszczu, materiał w końcu się „podda”, ale do tego czasu będziemy mogli cieszyć się suchym od wewnątrz ubraniem, będzie nam cieplej, a nasza wyprawa będzie zdecydowanie bardziej przyjemna.

Produkujesz ubrania „do zadań specjalnych”. A może chcesz, by Twoje produkty były odporne na „zabawy” dzieci? Zapytaj o produkt skrojony na miarę Twoich oczekiwań. Napisz, czego potrzebujesz? Dopasujemy parametry produktu. Wyślij wiadomość TU >>>

Impregnat do odzieży w sprayu

Impregnat – spray hydrofobowy to najczęściej spotykana forma w jakiej nabyć można powłoki hydrofobowe do odzieży. Zaletą impregnatu hydrofobowego w sprayu jest łatwość z jaką możemy go rozprowadzić na powierzchni np. kurki, spodni, płaszcza itd. Zastosowanie rozpylacza zdecydowanie ułatwia naniesienie ochronnej nano powłoki na ubrania, obuwie, buty.

Jak zaimpregnować kurtkę, płaszcz, spodnie, odzież turystyczną, trekkingową impregnatem hydrofobowym?

Krok pierwszy, to zadbania o to, by odzież była nieskazitelnie czysta. Nawet jeśli kupiliśmy nową, w domyślę nieużywaną wcześniej odzież, warto sprawdzić czy nie ma na niej najzwyklejszego kurzu, który najnormalniej w świecie pochłonie jakąś część naszego impregnatu. Po co więc przepłacać?

Krok drugi – czytamy instrukcję. Kluczowa jest informacja z jakiej odległości mamy rozpylać aerozol na ubraniu oraz w jakim stopniu ubranie powinno być nim przesiąknięte. Pamiętajmy, że całą operację zabezpieczenia odzieży impregnatem powinniśmy przeprowadzić tylko raz, trzeba to więc zrobić równomiernie i zdecydowanie. Jeśli ubranie pokryjemy nierównomiernie, to przy drugim podejściu materiał może już „nie przyjąć” nanopowłoki gdyż został wcześniej w jakimś stopniu zaimpregnowany. Jednocześnie owa pierwotna impregnacja może być niewystarczająca, by równomiernie chronić materiał (w dokładniej Ciebie) przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych

Impregnat do odzieży – zastosowania

Impregnat hydrofobowy z powodzeniem możemy stosować do odzieży turystycznej, trekkingowej, niektórych typów odzieży sportowej. W takich przypadkach ważne jest, czy „materiał będzie oddychał”, inaczej mówiąc czy będzie przepuszczał powietrze. Niektóre impregnaty na bazie wosku pozbawiają ubrań tej „umiejętności” narażając użytkowników na dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem.