Robisz mural? Zainwestuj w powłokę antygraffiti! Zwróci się i to nie raz…

Mural warto zabezpieczyć powłoką antygraffitiRobisz mural? Inwestujesz w uliczną sztukę? Nierozsądne więc byłoby zainwestowanie w pracę artystów oraz farby, z pominięciem “kropki nad i” – czyli ochronnej warstwy, hydrofobowej powłoki antygraffiti. Choć początkowe koszty mogą wydawać się znaczne, inwestycja w farbę antygraffiti zwróci się z nawiązką. Często już w pierwszy weekend…

Antygraffiti — powłoka hydrofobowa chroniąca i mural i budżet inwestora

A ewentualny brak inwestycji w nanopowłokę może popsuć z czasem samopoczucie i artysty, który wykonał mural, jak i inwestora, który chcąc zaoszczędzić, nie naniósł na gotowe dzieło nanopowłoki antygraffitti.antygraffiti - pomoże ochronić takie dzieła

antygraffiti na muralu to także ukłon w stronę artysty

Taki mural warto zabezpieczyć antygraffiti

szczególnie na blokowisku antygraffiti może się przydać Tzw. murale, albo artystyczne graffiti (to drugie w sensie sztuki, a nie wulgaryzmów wypisywanych na murach przez huliganów i “gimbazę”) szturmem podbijają ściany polskich miast i miasteczek. Często można spotkać je nawet na garażach osiedlowych, gdzie są wykonane na tyle artystycznie, że kibicom głupio je “poprawiać”.

Chcesz zabezpieczyć wyjątkowy mural na lata przed deszczem, brudem i innymi szkodliwymi czynnikami? Napisz, jaka jest powierzchnia murala. Policzymy ile powłoki hydrofobowej potrzebujesz. <<< Napisz TU >>>

Nie zaplanowanie budżetu na antygraffiti — to kosztowny błąd

W polsce, najbardziej spektakularne wydają się murale tematycznie związane z Powstaniem Warszawskim. Tu dodajmy, że najbardziej spektakularne zniszczenia takiego ulicznego dzieła sztuki, miało jednak miejsce nie w Warszawie, a w Nowym Jorku, gdzie przepiękny mural upamiętniający Powstanie Warszawskie namalowano 1 Sierpnia 2014 roku, a niecałe cztery miesiące później “grafficiarz” amator pokrył go jakimś (przypuszczalnie) napisem. Cała sprawa skończyła się lokalnym skandalem i wielkim żalem osób, fundatorów i artystów, które stały za tak piękną inicjatywą.

Nie wiadomo kogo winić za tak wielką stratę, czy tylko wandala, czy też organizatorów słusznej akcji, którzy nie pomyśleli o zabezpieczeniu dzieła specjalnym preparatem “antygraffiti”.

antygraffiti muralNa rynku dostępne są farby antygraffiti, których nałożenie nie wymaga żadnego większego przygotowania – jak zwykłe farby do krycia ścian z zewnątrz. Oprócz tego możemy skorzystać z usług firm nanoszących różnorakie preparaty na kilka sposobów. Za każdym razem efekt jest zbliżony. Graffiti można usunąć wilgotną szmatką, ewentualnie myjką ciśnieniową.

kolor zabytkowej elewacji koniecznie trzeba pokryć antygraffitiNaprawdę zadziwiające jest, że inwestorzy prywatni i instytucje publiczne decydujące się na stworzenie muralu, często nie myślą o jego zabezpieczeniu na lata przed graficiarzami, wandalami, a nawet zwykłymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku osób prywatnych taka “samowola” jest ich wyłącznym ryzykiem. Inaczej w przypadku instytucji korzystających w publicznych pieniędzy. W takich przypadkach zabezpieczanie murali nanopowłokami antygraffiti powinno być obligatoryjne. Podobnie jak w przypadku dzieł artystycznych (nie tylko malunków, ale też rzeźb) na elewacjach zabytkowych, historycznych budynków.