Jak dłużej zachować kolor na zabytkowej elewacji? Powłoka hydrofobowa do elewacji

home-272280_1280

Powłoka hydrofobowa do elewacji — by można je było zachować na dłużej –  dla przyszłych pokoleń kolor, piękno, urok, właściwości artystyczne, a także historyczne zabytkowej elewacji. Czy warto zainwestować w nano warstwę ochronną? Tak. Koszt takiej inwestycji zwróci się w wymiarze nie tylko finansowym.

Arcydzieła sztuki na kamienicach wielu miast mogłyby mieć o wiele dłuższą historię, gdyby zaraz po ich naniesieniu, czy renowacji były zabezpieczane odpowiednimi powłokami hydrofobowymi (no tak, nie od zawsze było to możliwe).

Powłoka hydrofobowa do elewacji — inwestycja na długie lata

Na co dzień elewacje narażoną są na szkodliwe oddziaływanie wielu czynników takich jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne, spaliny, a niekiedy też bezpośrednie “oddziaływanie” człowieka w postaci “ulepszeń” takich jak graffiti, a nawet niechlubnego oddawania moczu przez co mniej kulturalnych przechodniów. Z odsieczą przychodzą producenci nanopowłok. Na rynku dostępne są preparaty, które na kilka lat mogą skutecznie zabezpieczyć ściany zewnętrzne przed wyżej wymienionymi czynnikami. Naniesienie nanopowłoki zgodnie z wytycznymi producentów poskutkuje nabraniem przez powierzchnię cechy hydrofobowości. W rezultacie woda z padającego deszczu będzie jednocześnie zabierała ze sobą cząstki brudu osiadające na ścianie.

Chcesz zabezpieczyć ścianę budynku powłoką hydrofobową? Zapytaj o wycenę. Napisz tu >>>

Warto zauważyć, że w sprzedaży są różnego rodzaju preparaty, o zróżnicowanym składzie chemicznym, jednak nie wszystkie z nich można nazwać nanopowłokami. Części z nich jest produkowana na bazie np. wosku, czy silikonu, co już z definicji nie pasuje do pojęcia “nano”, oznacza bowiem wiele większą grubość materiału (dużo powyżej 100 nm). Aczkolwiek wielu producentom to nie przeszkadza i “podciągają” oni swoje produkty pod modną coraz bardziej kategorię warstw nano i wytwory nanotechnologii.

Powłoka hydrofobowa do elewacji — warto omówić z fachowcem 

Jeśli planujemy renowację zabytkowej elewacji zapoznajmy się koniecznie z nanowarstwami dostępnymi na rynku. W takim przypadku cena możne odgrywać rolę drugorzędną. Pierwszorzędna jest trwałość oraz zabezpieczenie zabytkowej nieruchomości, ściany, malowidła ściennego. Z reguły działania takie jak renowacja są z definicji bardzo kosztowne, więc koszt nano- zabezpieczenia to koszt stosunkowo niewielki.

Warto skład preparatu omówić z firmą, która będzie dokonywała profesjonalnej renowacji, by mieć stuprocentową pewność, że żaden ze składników w szkodliwy sposób nie będzie ingerował w strukturę dzieła.

Podobnie jest ze sztuką współczesną na ścianach budynków tzw. Muralami a nawet Graffiti. Temu poświęcilismy osobny wpis.