Kąt zwilżania. Parametr, według którego można byłoby porównywać dostępne w sprzedaży preparaty hydrofobowe
Kąt zwilżania – jest miarą hydrofilności lub hydrofobowości materiałów i powierzchni, czy powłok. Jeśli dany obiekt jest podatny na zwilżanie mówimy, że jest hydrofilowy. Ciała mniej podatne na zwilżanie to ciała hydrofobowe. Kąt zwilżania to umowne wartości pozwalające nam sklasyfikować dany obiekt (powierzchnię, powłokę) jako hydrofobowy (kąt zwilżania > 90 stopni) lub hydrofilny/hydrofilowy (kąt zwilżania < 90 stopni).
Pojęcie “kąta zwilżania” coraz częściej pojawia się w opisach nano powłok dostępnych na polskim (i nie tylko) rynku. Producenci i dystrybutorzy niejako licytują się na kąty zwilżania – kto ma większy… W tym jednak przypadku większy kąt ma znaczenie. Im wyższy kąt zwilżania, tym bardziej powierzchnia (np. pokryta sprzedawaną przez producenta X powłoką) odpycha od siebie wodę i inne substancje, w tym także wszelkiego rodzaju brud.
Jesteś producentem? Potrzebujesz do swojego produktu powłoki hydrofobowej, która wyróżni go pośród produktów konkurencji? Skontaktuj się z nami. Dostosujemy linię produkcyjną naszych nano powłok do Twoich potrzeb i to w korzystnej cenie. Napisz TU >>>
Niektórzy producenci oferują preparaty superhydrofobowe – tj. takie, których kąt zwilżania jest większy niż 150 stopni. Z punktu widzenia potencjalnego kupującego warto w takich przypadkach upewnić się, czy aplikacja takiego środka nie jest skomplikowana (np. dwu etapowa) oraz czy zapewnia ona całkowitą przezroczystość pokrywanego materiału – to ważne dla tych, którzy chcą superhydrofobową warstwą pokryć szkło (np. okno, szybkę w kasku motocyklowym, kabinę prysznicową) lub estetyczne powierzchnie (np. ciemne płytki czy meble w kuchni lub łazience).