Farba antymoczowa hydrofobowa dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

farba anty moczowaProblem osób sikających gdzie popadnie w dzielnicach, które szczególnie w weekendy tętnią życiem nocnym, zainteresował ostatnio nawet ogólnopolskie media. Kwestia walki z tym problemem nie jest nowa i z góry skazana na przegraną. Farbę antymoczową po raz pierwszy zastosowano już wiele lat temu w Gdańsku. Czy z pomysłu skorzystają też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządcy z Warszawy – Powiśla, czy Śródmieścia, ale też z innych rejonów Stolicy?

Farba anty moczowa. Sposób na wandali wymagający inwestycji i zdecydowanych decyzji

Hydrofobowa farba anty moczowa wydaje się jednym z nielicznych sposób, jakie pozostają zarządcom nieruchomości w walce z „weekendowymi” wandalami. Latem mieszkanie w takich miejscach jak warszawskie Powiśle staje się wręcz nieznośne. W weekendy nad brzeg Wisły zmierzają grupy młodych ludzi, by raczyć się tam napojami wyskokowymi. Prym wiedzie piwo, które ma przy okazji najsilniejsze właściwości moczopędne.


Pracujesz na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty, zarządcy nieruchomości? Masz problem z wandalami brudzącymi ściany, podwróka? Opisz krótko swój problem i zapytaj o hydrofobową farbę antymoczową – napisz >>>


Niestety, wielu imprezowiczów nie zamierza czekać w kolejkach do przenośnych toalet i potrzeby swoje załatwia na klatkach schodowych, w „śmietnikach”, tunelach, piwnicach, zakątkach zabytkowych kamienic Powiśla i Starego Miasta. Problem staje się wtedy cuchnący i uciążliwy szczególnie w gorące dni, gdy wysoka temperatura dodatkowo wyzwala fetor wydalonego wcześniej (często wielokrotnie) moczu. Nieprzyjemny zapach snuje się (niedyskretnie) ulicami Powiśla i warszawskiej Starówki. Mieszkańcy tej części miasta chcąc otworzyć okna w letni dzień, muszą wybierać pomiędzy smrodem wdzierającym się przez nie a przebywaniem w zamkniętym, nieprzewietrzonym mieszkaniu.

Czy można się przed tym bronić? Farba anty mocz – jak działa hydrofobowa farba antymoczowa?

Hydrofobowa farba antymoczowa zabezpiecza pokrytą nią powierzchnię i odpycha od niej cząsteczki wody oraz brudu, więc i ludzkiego – i nie tylko, bo także i psiego – moczu. Chroni w ten sposób ścianę pokrytą niewidoczną nanopowłoką antymoczową. Tego typu farba hydrofobowa po raz pierwszy zastosowana została w Hamburgu. W Polsce pionierem było miasto Gdańsk. O decyzji władz donosiły ogólnopolskie media.

 

Jak podał w owym czasie dziennik Polska Times:

Fasadowa farba hydrofobowa, czyli farba, która odbija wszystkie płyny na nią padające sprawi, że ten, który postanowi załatwić się na pomalowane nią miejsce, automatycznie zostanie ochlapany” (źródło).

O walce Gdańska z moczem imprezowiczów donosił też RMF:

Większość bram, gdzie użyto tej metody, jest zarządzana przez wspólnoty mieszkaniowe. Ściany zostały wcześniej umyte oraz usunięto z nich graffiti. Na pomalowanie bram farbą miasto wydało ponad 110 tys. zł” (źródło)

Z kolei Fakt rozwiązanie to określił mianem farby antysikowej:

To nie żart. Takie rozwiązanie często stosuje się obecnie w Europie. Farba odbija wszystkie płyny dzięki specjalnej technologii. W efekcie osoba, która postanowi załatwić swoje potrzeby przy ścianie, sama zostanie obsikana!” – pisano w dzienniku (źródło)

Na koniec przykład zza Oceanu, gdzie antymoczową farbę przy sporym zainteresowaniu mediów (w tym BBC) w miejskiej przestrzeni zastosowały władze San Francisco

 

Farba antymoczowa – cena dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

farba antymoczowa

Czy na zastosowanie powłoki anty moczowej zdecydują się też warszawskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe? Jedynym utrudnieniem może być cena. Nanotechnologia kosztuje, więc cena farby antymoczowej jest znacznie wyższa od cen standardowych farb do malowania fasad. Przykładowo cena farby antymoczowej (10 litrów) może sięgać kilku tysięcy złotych. Wydajność zależy od rodzaju podłoża, jakie ma być nią pokryte. Niektóre rodzaje podłoża będą bardziej chłonne, inne mniej, stąd trudno oszacować ile farby będzie potrzeba i jaka jej jakość będzie wystarczająca w konkretnym przypadku. Jeśli chcą Państwo wycenić koszt zakupu farby antymoczowej prosimy o napisanie wiadomości >>>