Powłoki hydrofobowe. Ceny a jakość. Które są najlepsze? Rodzaje nano powłok

Na co zwracać uwagę kupując powłoki hydrofobowe. Od czego zależy cena powłoki hydrofobowej. Dlaczego jedne powłoki hydrofobowe są tańsze, a drugie droższe? Jakie powłoki hydrofobowe można kupić w Polsce i jak wybierać, aby nie przepłacić.

Powłoki hydrofobowe niewątpliwie cieszą się coraz większą popularnością. Nie można jednak powiedzieć, że to produkt powszechnie znany. W dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są zalety powłok hydrofobowych oraz z tego, że inwestycja w nie, choć może wydawać się kosztowna, oznaczać może jednocześnie długofalowe oszczędności i to nie tylko pieniędzy, ale i czasu.

Powłoki hydrofobowe. Czym są?

Powłoki hydrofobowe, inaczej nano powłoki (pisane również łącznie – nanopowłoki), to powłoki mające właściwości hydrofobowe, czyli posiadające zdolność odpychania cząsteczek wody. Hydrofobowość to inaczej cecha danej powierzchni – jej tzw. niezwilżalność. Terminem „powłoki hydrofobowe” w praktyce określa się też preparaty sprzedawane na rynku komercyjnym, służące nadawaniu powierzchniom właściwości hydrofobowych. Inaczej mówiąc, po pokryciu danej powierzchni preparatem hydrofobowym powinna ona nabrać właściwości hydrofobowych. Powłoka hydrofobowa to warstwa, która pokrywa daną powierzchnię i ma – większą czy mniejszą – zdolność odpychania cząsteczek wody.

Farba hydrofobowa to również powłoka hydrofobowa

Na rynku dostępne są też farby hydrofobowe. W budownictwie stosuje się je w celu hydrofobizacji ścian. Jednak to nie wszystko, gdyż farbami o hydrofobowymi pokryć można również inne rzeczy, niekoniecznie ściany. Mogą to być np. elementy maszyn, czy całe maszyny używane na liniach produkcyjnych, w przypadku których styczność z wodą nie jest wskazana.

Spray hydrofobowy

Powłoki hydrofobowe można nabyć też coraz częściej w postaci spraju. Jest to produkt o dużej popularności. Decydujący wpływ na to ma łatwość aplikacji takiej powłoki hydrofobowej. Niektóre powłoki hydrofobowe wymagają dość skomplikowanego procesu aplikowania, nakładania, dlatego producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują powłoki hydrofobowe w rozpylaczu (w sprayu).

Ceny powłok hydrofobowych

Przeglądając oferty producentów, nasuwa się pytanie, od czego zależą ceny powłok hydrofobowych. W dużym skrócie, od ich jakości. Oczywiście za powłoki lepszej jakości płaci się więcej, a tanie powłoki hydrofobowe to z reguły też niższa jakość produktu. Tym, co decyduje o cenie powłok hydrofobowych, jest efekt, jaki uzyskamy po ich zastosowaniu. A po czym poznać, że powłoka hydrofobowa jest produktem o wysokiej jakości? Parametrem, który może posłużyć do określania jakości powłok hydrofobowych, jest tzw. kąt zwilżania. Niestety na opakowaniach niekiedy trudno doszukać się, jaki jest kąt zwilżania dla konkretnego produktu – powłoki hydrofobowej po zaaplikowaniu. Można natomiast próbować uzyskać tę informację od producenta powłoki hydrofobowej czy jej dystrybutora.

Rodzaje powłok hydrofobowych

Powłoki hydrofobowe można nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet (jak np. powłoki hydrofobowe na Allegro). Jeśli chodzi o zastosowanie, najczęściej oferowanymi rodzajami powłok hydrofobowych są:

  • Antymocz – to specjalne farby antymoczowe, które po zaaplikowaniu na ściny budynków, chronią je przed wandalami.
  • Niewidzialne wycieraczki – to nano powłoki, których celem jej zabezpieczenie szyb w samochodzie przed kroplami deszczu. Zabezpieczona powłoką hydrofobową szyba odpycha cząsteczki wody. Przy określonej prędkości np. powyżej 60-70 km/h nie trzeba nawet używać wycieraczek. Woda spływa z szyb na skutek działania oporów powietrza.
  • Powłoki hydrofobowe do smartfonów i tabletów – a właściwie stosowane do ekranów urządzeń mobilnych.

 

Inni czytali także:

Farba antymoczowa hydrofobowa dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych >>>

farba anty moczowaHydrofobowa farba anty moczowa wydaje się jednym z nielicznych sposób, jakie pozostają zarządcom nieruchomości w walce z „weekendowymi” wandalami. Latem mieszkanie w takich miejscach jak warszawskie Powiśle staje się wręcz nieznośne. W weekendy nad brzeg Wisły zmierzają grupy młodych ludzi, by raczyć się tam napojami wyskokowymi. Prym wiedzie piwo, które ma przy okazji najsilniejsze właściwości moczopędne.