Na zadaszenie basenu decyduje się coraz więcej osób i ośrodków wypoczynkowych posiadających basen. Powłoka hydrofobowa (inaczej nanopowłoka) naniesiona na powierzchnię takiego pokrycia basenu mogłaby przynieść korzyści użytkowe klientom, ale też marketingowe producentom zadaszeń.
Zadaszenie basenu i powłoka hydrofobowa – idealna para
Co to jest i do czego służy zadaszenie basenu? Jest to rodzaj dachu, stałego lub mobilnego, którego głównym zadaniem jest ochrona basenu przydomowego przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Mogą to być opady atmosferyczne, jak również zanieczyszczenia takie jak kurz, piasek unoszony przez wiatr, sierść zwierząt, liście, źdźbła traw, czy po prostu śmieci. Dodatkową korzyścią z używania zadaszeń basenowych jest powstrzymanie wychładzania się wody w basenie, szczególnie nocą, gdy temperatura na zewnątrz znacznie obniża się, powodując utratę energii cieplnej. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, jakie oddziaływują stale na elementy zadaszeń basenowych, jako najbardziej kluczowe należy wymienić styczność z wodą. Jak nietrudno zaobserwować, podczas korzystania z basenu na powierzchnie wokół basenu, elementy tarasów, w tym powierzchnie szklane zadaszeń basenowych (te wykonywane są także z tworzyw sztucznych jak poliwęglan itp.) stale opadają cząsteczki, krople wody.
Zadaszenie basenu z powłoką hydrofobową?
Od strony praktycznej powoduje to osadzenie się na powierzchniach – które powinny być idealnie przezroczyste – brudu, kamienia. Tworzą się zacieki, które z czasem stają się coraz trudniejsze to usunięcia. Jak bardzo ten widok odbiega od obrazów prezentowanych w folderach reklamowych producentów zadaszeń nietrudno sobie wyobrazić. Jest sposób by temu zaradzić, jednak na dzień dzisiejszy nawet jeśli któryś z producentów inwestuję w tę technologię (nanopołwki) zabezpieczania swoich produktów przez zanieszczyszczaeniami, to żaden nie afiszuje się z tym faktem na tyle by mogło to być zauważone przez potencjalnych klientów. A wystarczy przecież w procesie produkcyjnym uwzględnić pokrywanie produktowanych powierzchni zadaszeń powłokami hydrofobowymi. Niewątpliwie zwięszy to koszt produkcji, ale czy jakość i troska o klienta nie są tu ważniejsze?
Korzyści z pokrycia zadaszeń basenowych powłoką hydrofobową
Dla producentów korzyści z zabezpieczenia zadaszeń nanopowłokami są następujące:
- wyróżnienie się na rynku jakościowy produktem
- podkreślenie troski o klienta (który mniej czasu i środków będzie musiał poświęcać na utrzymanie powierzchni w czystości)
- możliwość wykorzystania przewagi technologicznej w komunikacji marketingowej – w folderach, w reklamach, na stronie www producenta.
Możliwe jest dopasowanie jakości i parametrów produktów do potrzeb i możliwości produkcyjnych konkretnego producenta. Oferta powłok hydrofobowych dla firm, czyli produkowanych pod potrzeby konkretnego kontrahenta jest dość wąska, za to wysokojakościowa.
Nanopowłoka hydrofobowa do zadaszeń basenowych. Czy warto kupić samemu?
Jeśli producent zadaszeń basenowych „zaniedbał” możliwość wyposażenia swojego produkty w powłokę hydrofobową, klient, który zakupił zadaszenie, ma w dalszym ciągu możliwość zakupu powłoki na własną rękę. Na rynku dostępny jest wiele preparatów, choć przy zakupie trzeba być uważnym, bo poza ceną, wyraźnie też różnią się one jakością i parametrami – w tym głównym, którym wg nas jest kąt zwilżania.