Niewidzialna wycieraczka – jak to działa. Nanopowłoki hydrofobowe chroniące szyby auta przed deszczem

niewidzialna wycieraczka Niewidzialna wycieraczka to pojęcie, z którym spotkało się większość kierowców. Z samym produktem już nieco mniej, a tych którzy go sprawdzili podzielić można na dwie grupy. Tych, którzy twierdzą że to działa, oraz tych uważających, że jest to naciąganie naiwnych kierowców na niepotrzebne wydatki. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybierać “niewidzialną wycieraczkę”, by skutecznie i długo chronić szczególnie przednią szybę przed deszczem.

Niewidzialna wycieraczka – co to takiego

Niewidzialna wycieraczka w wielkim skrócie to warstwa ochronna na powierzchni szyby samochodowej, najczęściej bardzo cienka (stąd inne stosowane nazwy to nanowarstwa i nanopowłoka), której zadaniem jest takie działanie, by woda a także śnieg spływały z szyby w możliwie krótkim czasie. W niektórych przypadkach woda deszczowa spływa z szyby przedniej tak szybko, że nie potrzebne jest włączanie wycieraczek. Ten sam efekt można zauważyć na szybach bocznych – kierowca widzi w każdą stronę, bez kropel wody przylegających do szyb, a pasażerowie mogą podziwiać widoki jak nigdy przedtem.

Nieco inna wycieraczka, ale także warto przeczytać, by wiedzieć na przyszłość (tylko dla wymagających klientów): Wycieraczka metalowa z kraty pomostowej >>>

Nanopowłoki do szyb – niewidzialne wycieraczki dostępne w sprzedaży można nakładać zarówno samodzielnie, stosując się bardzo dokładnie do szczegółowe instrukcji, lub zlecić zadanie pokrycia nią szyb fachowcom (np. w zakładach lakierniczych, czy profesjonalnych myjniach samochodowych). Który sposób jest lepszy? Zależy od preferencji i oczekiwań osoby kupującej. Jeśli nie mamy problemu z samodzielnym czytaniem niekiedy długiej i skomplikowanej instrukcji, powinniśmy nałożyć niewidzialną wycieraczkę samodzielnie. Z każdym kolejnym razem będzie nam łatwiej, a cały proces będzie przebiegał sprawnie.

Niewidzialna wycieraczka – co sprawdzać przy zakupie 

Uwaga – nie każda nanowarstwa dostępna w sprzedaży, może być niewidzialną wycieraczką. Dlaczego? Otóż część powłok hydrofobowych, nie jest całkowicie przezroczysta. A chyba nie zależy nam, żeby mieć na szybie śnieżno biały nalot?

Toteż zakupując jakiś produkt upewnijmy się, czy po zastosowaniu na szybie będzie on całkowicie przezroczysty.

Różnice są także w czynności aplikacji niewidzialnych wycieraczek. Na rynku znaleźć można “nano” preparaty w spray’u, a także do samodzielnego nakładania np. przy użyciu szmatki. Ale to nie wszystko. Niektóre niewidzialne wycieraczki wymagają założenie dwóch warstw różnych płynów, które dopiero w połączeniu dają oczekiwany efekt (jednak wiąże się to z dłuższym czasem jaki musimy przeznaczyć na ich nałożenie).