Nanopowłoki – branża zdrowotna, samochodowa, budowlana i inne. Prognozy do 2020 r.

nanopowłoki w medycynieWg prognoz Grand View Research do 2020 roku użycie nanopowłok na świecie wzrośnie do poziomu 1262,9 kiloton. Dla zobrazowania skali w 2013 roku było to 309,5 kiloton. Oczywiście liderem jest Ameryka Północna, ale i w Polsce z roku na rok zwiększa się zainteresowanie powłokami hydrofobowymi.

Nanopowłoki – branże, które stosują je w praktyce

Możliwości praktycznego zastosowania powłok hydrofobowych można mnożyć w nieskończoność, jednak jak wynika z raportu, są branże w których nanotechnologie przyjęły się zdecydowanie szybciej i na coraz bardziej masową skalę.

Nanopowłoki w medycynie

W 2013 roku medycyna i opieka zdrowotna „pochłonęła” 43,7 kiloton nanopowłok. Z racji właściwości, nanowarstwy są powszechnie używane w szpitalach, przychodniach,  punktach opieki zdrowotnej – słowem tam, gdzie czystość jest zdecydowanie najważniejsza, a o sterylność dbają całe zastępy ludzi. Poza utrzymaniem w nieskazitelnej czystości pomieszczeń, mebli czy ubrań, nanopowłoki coraz świadomiej stosowane są w ochronie specjalistycznego sprzętu i narzędzi medycznych.

Nanopowłoki w służbie motoryzacji i przemysłu samochodowego

39,8 kiloton to zaszczytne drugie miejsce. To za sprawą dbałości producentów o wygląd zewnętrzny naszych motoryzacyjnych marzeń. I tak – za sprawą nanopowłok lakiery samochodowe coraz dłużej zachowują swój blask i kolor, a szyby są mniej podatne na działanie wody deszczowej, śniegu czy szronu. W Polsce coraz częściej poszukiwane są tzw. niewidzialne wycieraczki, czyli preparatów dzięki stosowaniu których woda spływa z szyb praktycznie nie czekając na ramię wycieraczki.

Powłoki antymikrobowe – w walce z drobnoustrojami i odciskami palców

23,2 % – w takim tempie jeśli wierzyć prognozom będzie rozwijał się co roku rynek powłok odpornych na odciski palców. Pomyślmy: ekrany komputerów, smartfonów, telewizorów, wszelkich wyświetlaczy, powierzchnie mebli, wykończenia ekskluzywnych przedmiotów, szyby, szkła ozdobne itd.

Jest potencjał, trzeba przyznać.