Nano powłoki, hydrofobowość, hydrofobizacja – absolutnie szybkie wprowadzenie

Nano powłoki, hydrofobowość, hydrofobizacjaNano powłoki, hydrofobowość, hydrofobizacja – to najczęstsze pojęcia „googlowane” przez osoby poszukujące wstępnych informacji o możliwości zabezpieczenia różnych materiałów (najczęściej) przed wodą i brudem. Tu dowiesz się co one oznaczają – i to w mniej niż 3 minuty.

Nano powłoki, hydrofobowość, hydrofobizacja

Jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej chcesz kupić „niewidzialną wycieraczkę”, jakiś preparat do zabezpieczenia kabiny prysznicowej, okularów, nano powłokę do pokrycia nią lakieru na Twoim samochodzie, a być może masz dość brudnych ścian i elewacji, czy okien. A możesz należysz do grona przedsiębiorców i chcesz ulepszyć jakiś proces produkcyjny i inwestujące relatywnie mało zaoszczędzić wiele i przyśpieszyć produkcję, lub zwiększyć konkurencyjność produktu na zatłoczonym rynku?

Jesteś producentem? Chcesz, by Twoje produkty były pokryte powłoką hydrofobową? Napisz do nas ws. wyceny TU >>>

Tematy „Nano” wydają się skomplikowane dla kogoś kto postanawia je zgłębić po raz pierwszy życiu. Ale wystarczy że przeczytasz 5 poniższych, krótkich akapitów!

Hydrofobowość materiałów to cecha polegająca na odpychaniu przez nie cząsteczek wody. Powłoki, warstwy hydrofobowe powstają na skutek pokrycia danego materiału preparatem hydrofobowym – np. zakupionym przez Internet.

Nano powłoki

Nano powłoki to takie warstwy,  których grubość nie powinna przekraczać 100 nm (nanometrów) – czyli niewidoczne gołym okiem. Dziedzina zajmująca się uzyskiwaniem takich właściwości to nanotechnologia – brzmi dumnie, prawda? To dlatego większość producentów i sprzedawców wplata to pojęcie na swoich stronach www, w opisach ofert, choć nie zawsze jest to uzasadnione.

Więc powłoki hydrofobowe powodują, że do danej powierzchni nie przyczepia się woda i nieczystości, jeśli dodatkowo ich grubość jest wyrażona w wartościach „nano”, to mamy tu do czynienia z produktem niewidocznym gołym okiem, za to o bardzo zauważalnych właściwościach „wodoodpornych”, wręcz „samooczyszczających”. Powierzchnie hydrofobowe odkryto w naturze – słyszeliście pewnie o liściach lotosu, do których nie przylega woda? Pomysł z natury zaadaptowano na potrzeby ludzi o rozpoczęto jego stosowanie na szeroką skalę.

Hydrofobizacja

Hydrofobizacja to proces nadawania powierzchniom właściwości hydrofobowych. Dzięki procesowi hydrofobizacji  (nano hydrofobizacji), poddane temu zabiegowi materiały, obiekty:

– nie brudzą się, lub dużo wolniej się brudzą (szyby, okna, lakiery samochodowe, ściany, fasady,  soczewki, ekrany smart fonów, telewizorów, tabletów, narzędzia, przyrządy medyczne itd.

– „samooczyszczają się”; spływające krople wody zabierają ze sobą cząstki brudu

– są dużo łatwiejsze do oczyszczania, w przypadku np. wandali i graffiti wystarcza często przemycie wodą, niekiedy przy użyciu myjki ciśnieniowej, w innych przypadkach wystarczy zwykła szmatka

– mogą być dłużej używane, co jest szalenie istotne np. w przemyślnie, podczas procesów technologicznych, na liniach produkcyjnych itd.

– nie zaparowują, jeśli woda ma trudność z ich pokryciem, to nie ułatwia to zadanie parze wodnej

– nie pokrywają się szronem – wyobraźmy sobie praktyczne zastosowanie cechy hydrofobowości na podjeździe do garażu zimą, na schodach, chodnikach, liniach wysokiego napięcia.

 

Teraz już wszystko rozumiesz, więc możesz przejść do zgłębiania teorii i praktyki