Hydrofobizacja ścian

Hydrofobizacja ścian

Hydrofobizacja ścian ma na celu zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem wody oraz brudu. Proces hydrofobizacji polega na nasyceniu powierzchni ściany specjalnym preparatem hydrofobizującym – impregnatem,  który chroni odtąd przed działaniem wody i zanieczyszczeń. Nie blokuje przy tym przepływu pary wodnej.

Hydrofobizacja ścian. Dlaczego warto

Mury, ściany nieustannie narażone są na działania szkodliwych czynników zewnętrznych i nie chodzi tu tylko o wodę deszczową, co nasuwa się jako pierwsze skojarzenie. Z czasem na urodzie, ale też trwałości budowli odbija się obecność pleśni, grzybów, mchów a w niektórych przypadkach także glonów (np. mosty). Pojawić się też może nieprzyjemny zapach stęchlizny. A wszystko to za sprawą wilgoci, której obecność i nadmiar w dłuższej perspektywie może prowadzić do korozji ściany, muru, co objawia się pęknięciami, odpadaniem tynku, farby, kruszeniem zaprawy. W skrajnych przypadkach stan taki może prowadzić także do chorób układu oddechowego i alergii.

Reprezentujesz dewelopera, firmę budowlaną, podwykonawcę? Potrzebujesz hurtowych ilości powłok hydrofobowych? Nie mogłeś trafić lepiej. Skontaktuj się z nami, przejdź TUTAJ >>>

Jednak są sposoby by temu zapobiegać. Zarówno gdy, budynek jest już od jakiegoś czasu użytkowany, jak i na etapie jego budowy.

Na rynku dostępne są impregnaty hydrofobowe, które po nałożeniu są niewidoczne dla ludzkiego oka (nano powłoki). Można używać ich do tynków, cegieł, betonu, a nawet fug. Co ważne, niektóre z tych nano impregnatów nadają się do samodzielnej hydrofobizacji, choć mamy oczywiście możliwość skorzystania także z usług wyspecjalizowanych firm.

Samodzielne zabezpieczanie ścian powłoką hydrofobową 

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne zabezpieczenie ścian powłoką hydrofobową powinniśmy przed nabyciem docelowego impregnatu sprawdzić jego cechy i opis w sieci lub w sklepie stacjonarnym. Po pierwsze upewnijmy się, czy dany środek nie zawiera wosków lub silikonu. Pomijając fakt, że niekiedy są one szkodliwe dla zdrowia, mają jedną dość istotną wadę – po ich nałożenie ściana nie będzie „oddychać”. Druga istotna cecha – czy nano impregnat jest po nałożeniu neutralny kolorystycznie, czy nie zmieni koloru pokrywanej powierzchni.

Bardziej wtajemniczeni mogą dopytać producenta także o kąt zwilżania (pisaliśmy o tym w osobnym artykule). Także trwałość po hydrofobizacji jest szalenie istotna, gdyż od tej cechy zależy to, czy i ile razy „zabieg” trzeba będzie powtarzać w przyszłości.

Jedno jest pewne, jeśli zastanawiamy się czy daną powierzchnie poddać hydrofobizacji, odpowiedź zawsze powinna brzmieć TAK. Do przemyślenia zostaje nam „jedynie” dobór odpowiednich środków.