Ekologiczne nano powłoki hydrofobowe

ekologiczne nano powłokiEkologiczne nano powłoki – czy produkty hydrofobowe, skoro z definicji nie powinny przepuszczać wody, mogą być neutralne dla zdrowia w użytkowaniu np. na ubraniach, butach, czy materiałach mebli, łóżek?

Dużo pisaliśmy już wcześniej o możliwościach zastosowań powłok hydrofobowych i ich zaletach. Teraz zastanówmy się, czy wszystkie nano powłoki są zdrowe, szczególnie dotyczy to preparatów których chcielibyśmy używać do zabezpieczenia przed wodą i brudem ubrań, a także obuwia, czy choćby mebli (łóżeczek dziecięcych, kanap, krzeseł)?

Ekologiczne nano powłoki. Nie wszystkie nano powłoki są ekologiczne

ekologiczne powłoki hydrofobowe

Otóż tu możemy się rozczarować. Cześć nano powłok jest produkowanych na bazie np. ropy naftowej i zawiera często w składzie wosk, parafinę a nawet silikon. Czy pokrycie ubrań dziecka taką „warstwą” ochronną może być szkodliwe? Nie będziemy sprawdzać, szkoda nam naszych dzieci…

Poruszmy też inny aspekt pojedynku nano produktów VS ekologiczne produkty hydrofobowe. Przyjrzyjmy się hydrofobizacji w kontekście konkretnie procesu aplikowania danej powłoki przez ludzą jednostkę. Czy zawsze wystawienie siebie lub pracownika na długotrwały kontakt z preparatem hydrofobowym nie ekologicznym jest całkowicie bezpieczne? Jak mogłoby potwierdzać słowa dr Lidii Zapór, nie zawsze może tak być:

Wydaje się, że obecnie największe ryzyko związane z nanotechnologią polega na braku jej kontroli, tj. niewystarczających środkach do monitorowania środowiska pracy i środowiska naturalnego oraz braku przepisów prawnych regulujących tę kontrolę.

źródło: artykuł dr Lidii Zapór (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy)

ekologiczne powłoki hydrofobowe

Kolejny, groźnie brzmiący cytat tego samego naukowca:

Jest bardzo prawdopodobne, że dzięki rozmiarom porównywalnym z podstawowymi strukturami biologicznymi, nanocząstki mogą wchodzić w interakcje ze składnikami komórek organizmów żywych i powodować trudne obecnie do oszacowania skutki zdrowotne dla ludzi i zwierząt oraz zmiany w środowisku naturalnym. 

Czym więc kierować się przy wyborze produktu hydrofobowego, który będziemy nakładali na powierzchnie z którymi mamy na co dzień styczność (krzesła, łóżka, blaty), a często również hydrofobizację przeprowadzali samodzielnie???

ekologiczne powłoki hydrofobowe

Sprawdźmy, czy produkt który kupujemy jest ekologiczny, chemicznie obojętny dla nas i naszych bliskich. W sprzedaży są dostępne np. produkty na bazie ditlenku krzemu, co więcej nie zawierające ani silikonów, ani wosków czy żywic.